Araç Giydirme Nasıl Yapılır ? Bölüm 1

İki bölüm olarak yayınlanacak  makalemizde, Boran Reklam olarak Araç Giydirme ve Kaplama konusunda müşterilerimizin bütün basamakları anlamaları ve bir sonraki projesinde daha fazla bilgiye sahip olarak doğru yolu izlemelerini sağlamayı amaçlamaktayız.

1996 yılında ilk defa araç giydirme işlemine başladığımız zaman, gereken bütün ekipmanları sağlamıştık. Daha sonra 3M kurslarına katılarak bütün komplike işler karşısında da başarılı olabilecek ve araç giydirmeye adapte olabilecek şekilde eğitim aldık. Bu zamanlarda kullanılan bütün cast folyoların 5 yıl garanti verilecek şekilde üretilmesi dünya genelinde bir standart olarak kabul edilmişti. Bu da demek oluyordu ki bütün yapılan işlerde yüzey ve cam kıvrımları dahil olmak üzere 5 yıl ful garantisi bulunuyordu. Ancak cam üzerinde filme ve cam kalitesine bağlı olarak iyi bir baskının 1.5 ile 2 sene arasında garantisi bulunuyordu. Bugünlerde ise yüzlerce materyal seçeneği ve yüzlerce UV mürekkep seçeneği bulunmaktadır. Ayriyeten şuan bulunan garanti sadece materyal için verilen garantidir. Eğer bir sorun ile karşılaşılırsa söküm ve işçilik içermemektedir. Bu da şuan için en büyük garanti sıkıntısı olarak piyasada görülmektedir.

Reklam sektöründe Boran Reklam olarak 15 yıla yakın bir süredir Türkiye ve Avrupa genelinde hizmet vermekteyiz. Sektörde grafik ve tabela konusunda bir çok firma bulunmakla birlikte her biri araç giydirme işine girmeye çalışmıştır. Ancak eğitimsizlik bu işi problemlere sürüklemektedir. Özellikle reklam sektörümüzde diğer sektörlerden pek farklı olmayarak yapılan işleri pazarlarken çok basitmiş gibi göstermektedir. Bu yüzden size araç giydirme projelerinizde her noktada yardımcı olmak için bu makaleyi yazmaya karar verdim.

Araç Giydirme ile Nasıl Para Kazanılır ?

Bugun dünya genelinde yollardaki araçların %1’inde dijital baskılı reklam ile kaplı iken %3’ünden daha az bir kısmında ise sadece logo ve benzeri reklamlar bulunmaktadır.

Genelde Türkiye’de araç giydirme pazarına bakıldığında pazar doymuş durumdadır. Ancak bunları bize söylediklerinde ise kaliteye doymuş bir pazar yaratmak istediğimizi belirtiyoruz. Araç üzerindeki reklamlar diğer reklam seçeneklerine göre 10 kat daha iyi geri dönüş sağlamaktadır. Araç giydirme hakkında her gün onlarca fiyat teklifi geçmekteyiz. Ancak geri dönüş ise 1500-2000 TL gibi ücretlerin oldukça çok olduğu. Diğer alanlardaki reklam masrafları ile karşılaştığında ve araç üzerindeki reklamın 2 sene gibi bir renk garantisi olduğunu düşünürsek diğer bütün reklamlardan 10 kat daha karlı olduğunu görebilmekteyiz. Bir dergi veya gazetede verilen reklamla ulaşılabilecek insan sayısı bir günde sınırlı sayıda iken araç ile 2 sene boyunca yapılan reklamla ulaşılabilecek insan sayısını siz düşünebilirsiniz. Bu şekilde yıllık reklam maliyetleri düşünüldüğünde araç kaplama ile bu maliyetleri aşağılara çekmeniz mümkün olacaktır. Büyük firmalar dahi artık reklam giderlerinde kısıtlamaya giderken zor kazandıkları paraları kolayca harcamak istemiyorlar. Ancak araç giydirmenin insanlar üzerindeki etkisini bildikleri için bir sorun olmaktan çıkıyor. Şuana kadar 1000’i aşkın müşterimizin araçlarını kapladığımızı düşünürsek hala kalite en önemli etken olarak gözükmektedir.

Araç Giydirme Aşaması

Bizim sektörümüzde en büyük yanlışlardan bir tanesi bütün olumsuzluklara rağmen beklentiyi en yüksek seviyede tutmaktır. Bu yüzden beklentiyi düşük tutup ortaya çıkan güzel işi beklenilenden daha başarılı çıkarmak genelde olması gerekendir. Genel olarak kaplatılacak araç getirildiği zaman müşterimizle beraber olumsuzluk çıkarabilecek yerleri görüşerek bunu uygulama öncesinde bildirmek gerekmektedir.

Ayna uygulamaları veya jant uygulamalarında da yakın zamanda çıkacak zorluklardan bahsedilmeli ve tasarım öncesi durumda erken müdahale ederek başınızın ağrımasını engelleyebilirsiniz. Genelde bu şekilde yapılan işlerde de maliyet artacağı için müşterinizde durumdan memnun kalmayabilir.

Araç Giydirme Tasarımı Nasıl Yapılır ?

Genelde profesyonel firmalar Pro Vehicle Outlines adı altında 1998 yılından beri üretilen bütün araçların şablonlarını bulundurmaktadır. Araç Giydirme programlarından sonra araç tasarımı photoshop üzerinde tamamlanmaktadır. Genelde 100 ppi çalışılan tasarımlar yüksek dosya boyutları dolayısıyla 75 ppi ya düşürülmektedir. Ortalama bir araçta 100 ppi çalışılan iş 492 MB iken 75 ppi aynı bir iş 276 MB yer kaplamaktadır.

 

Arac Giydirme Programlari

Hangi ppi baskı çıktısı alacağınızı belirlemek için:

1- Araç üzerine uygulayacağınız aracın görselleri kaç resolution ? Eğer imajlar 100 ppi ya ulaşamaycak ise toplamda resolution’ı daha düşük çalışın.
2- Aracın görüntüleneceği mesafe nedir? Bir traktör ile Show aracı arasında farklılıklar oluşacaktır. Traktör için 50 ppi uygun iken bir Show aracı 100 ppi çalışılmalıdır.
3- Ne çeşit bilgisayar araç giydirme için yeterli olacaktır? Sizin çift işlemcili MAC’iniz veya eski bir PC’niz mi var? İyi bir MAC ile 700 MB bir dosya işleme süreniz 20 saniye sürecektir. Eğer bunu denemek istiyorsanız 700 mb bir dosyayı photoshop’ta boyutlandırmayı deneyebilirsiniz. Bu size araç tasarımı sırasında ne kadar beklendiğini gösteren güzel bir deneme olacaktır.

Her objenin layerlı olduğuna ve üstten alttan 5 cm. kadar fazlalık bıraktığınızdan emin olun. Eğer tasarım sırasında ufak bir sıkıntı yaşanırsa bu ekstra 5 cm. sayesinde uygulayan kişi ayarlama yapabilecektir. Bunun diğer bir sebebi de uygulamayı yapan kişinin parmaklarının değdiği yapışkan aracınızda daha kısa süre kalacaktır.

Daima tasarım gönderilirken PDF dosyası içerisinde firma bilgileriniz ve resmi içerikli tasarım lisans yazınızı unutmayın aksi takdirde sizin tasarımlarınız başka araçlar üzerinde kolaylıkla uygulanabilir. Bu yüzden tasarım yapılırken firma olarak tasarımlarımızı lisans çerçevesi içinde tutmaktayız. Ayrıca tasarımın başka iş yerlerinde baskıya geçmesini engelleme durumundayız.

Ancak tasarım ücreti aldığımız müşterilerimiz baskılarını istediği dijital baskı merkezinde bastırmakta özgürdür.

Araç Hazırlığı ve Düzenlemeler

Araç Giydirme işlemi onaylandıktan sonra müşterilerimize Araç Hazırlık aşamalarını anlatmaktayız. Bu sayede araç kaplama işlemine başlamadan önce kabul edilebilir ve edilemez bölümlere müşteri kendi karar verebilmektedir. Bunun sonucunda müşterimiz ne yapacağımız hakkında tam bilgili olmalıdır. Genel olarak araç giydirme imajlarının en güzel gözükeceği uzaklık 3-4 metre arasıdır. Bu olaylar genelde araç keşfi sırasında müşterilere anlatılmaktadır. Eğer araç kaplama sırasında çamurluk, stop lambası gibi noktalar sökülecek veya modifiye edilecekse belirtilmesi gerekmektedir.

Eğer kaplanacak araç eski ise bu çamurluk, kapı fitilleri ve stop lambası gibi ürünler söküm sırasında kırılabilir. Bu da sizin için büyük bir risk demektir. Aynı zamanda araç camları sökülürken de her aracın cam değişim yerleri farklı olduğu için zor bir görev olabilir.Her şey söküldükten sonra bir kere daha folyo kaplatılacak yerler kontrol edildikten sonra saf alkol ile temizlenmesi gerekir.

İkinci makalemde araç giydirme hakkında dikkat edilmesi gereken noktalara devam edeceğim. İkinci yazımızı okuma için lütfen buraya tıklayınız.