Araç Giydirme İçin Uygulanması Gereken Yasal İşlemler

Araç giydirme için uygulanması gereken yasal işlemler öncesinde bu yazıda araç giydirme hakkında detaylı bir anlatım gerçekleştireceğiz ve ardından yasal olarak ne gibi zorunlulukları var bundan bahsedeceğiz.

Boran Reklam olarak 1994 yılından bu yana baskı sektöründe konusunda uzman tecrübeli ve yetkin bir personelle en zor baskı işlerinin üstesinden geliyoruz. Hali hazırda uyguladığımız araç giydirme işlemlerini baskıdan uygulamaya kadar kendi ekibimizle birlikte gerçekleştiriyoruz.

araç giydirme yasal işlemler
TEKLİF AL

HIZLI FİYAT TEKLİFİ

Hızlı fiyat teklifi için yandaki butondan fiyat teklif formumuza ulaşabilirsiniz.

Sorularınız için 0216 383 44 02-03 numaralı telefonlarımızdan hafta içi 08:00-18:00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

TEKLİF AL

Adım Adım Araç Giydirme

1- Şablon 

Araç giydirme için en önemli adımlardan birisi olan şablon, tasarımın hazırlandığı ve araç üzerine giydirilecek reklamın en önemli ayaklarından birisidir. Renkler ve tasarım bu bölümde belirlenir. Araç tipine ve ölçülerine uygun bir şablon tasarımının yapılarak hazırlandığı en önemli adımdır.

araç giydirme taslak
araç kaplama ölçeklendirme

2- Ölçü 

Araç giydirme yapmak için diğer adımlardan birisi de uygulanacak tasarımın aracın boyutlarına olan uygunluğudur. Bu adımda şablon üzerine araca uygulanacak tasarım, doğru boyutlarıyla belirlenmelidir.

3- Yan Parçalar 

Araç giydirme işleminde yalnızca aracın ölçülerini almak yetmez. Aracın tamponu, aynaları ve ek çıkıntıları gibi düz olmayan yerlerin ölçüleri de hesaba katılmalıdır. Örneğin aracın yana doğru sürgülü açılan bir kapısı varsa tasarım buna göre şekillenmeli ve boyutlanmalıdır.

araç tampon kaplama
araç giydirme tasarim

4- Tasarım

Şablonun araç üzerinde nasıl görüleceği ile ilgili etkili çalışmanın yapılması gereken adımlarından birisidir. Araç hareket halindeyken, park halindeyken ya da trafikteyken hangi renkler tasarımın neresinde olmalı, yazılar ve sloganlar nerede daha iyi görünür ve bu tasarım elemanlarının tamamının bir düzen içerisinde araç giydirme uygulanacak araca uygun olup olmadığı gibi bir tasarım düzen çalışması yapılması gerekmektedir.

Araç Giydirme İşleminde Uygulanan Yasal Zorunluluklar Nelerdir?

 Araç giydirme işleminde; tasarım, tasarım düzeni ve baskı uygulamaları tamamen yasal bir çerçeve içerisinde yapılması ve bu reklam tanıtımı olarak geçen işlem için yasal bir izin almanız gerekmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanan “ Reklam ve İlan Tanıtım Yönetmeliği” içerisinde araç giydirme ile ilgili gereken yasal zorunluluklar ve başvuru prosedürlerine, yazının sonundaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yönetmelikte, araç giydirme için uygulanacak belirli kurallar net bir şekilde yazılmıştır. Yönetmeliğin “Araçlara konulan reklam ve tanıtım uygulamaları Madde 9-“ isimli bölümünde araçlara ne şekilde ve hangi şartlarda tanıtım ve reklam tasarımlarının yerleştirileceği açıklanarak, “aracın ön, arka, üst tavan tekerlek ve cam yüzeyleri hariç iki yan alanın %50’sini geçmeyecek şekilde uygulama yapılabilir.” İbaresi ile araç giydirme işleminin araç üzerindeki hatları çizilmektedir. Ayrıca trafik kurallarını ve diğer sürücülerin dikkatlerini bozmayacak şekilde olması gerekliliği de aynı madde bendinde belirtilmiştir.

Araç Giydirme İşleminin Yasal Vergisi Ne Kadardır?

Araç giydirme işleminin yasal vergisi, aracın yüzeyine yasal sınırlar içerisinde yapılacak reklam ve tanıtım giydirmesinin boyutları (m2 hesabı) üzerinden hesaplanarak ücretlendirilmektedir.

Araç Giydirme İşlemi İçin Gereken Yasal Evraklar Nelerdir?

Yasal olarak araç giydirme öncesi yönetmelikte belirtilen başvuru evrakları ile başvurulması gerekmektedir.

Bunlar;

  • Tasarımın boyutlarının da bildirildiği dilekçe
  • Uygulanacak aracın ruhsat fotokopisi
  • Araç giydirme için uygulanacak tasarım örneği
  • Ruhsat sahibi ile tanıtımı yapacak firma arasındaki anlaşmayı, sözleşmeyi ya da bağlantıyı gösteren belge
İLETİŞİM

HEMEN ARAYIN

Boran Reklam, 1994 yılından bu yana firmaların farklı baskı ihtiyaçları için çeşitli dijital baskı, UV baskı, Tekstil baskı, vb. birçok baskı çeşidini büyük bir profesyonellikle sunmaktadır. Araç giydirme konusunda deneyimli ve profesyonel kadromuzla tasarım, baskı, uygulama ve yasal zorunluluk desteği gibi bütün bir araç giydirme prosedürünü uygulamaktayız. Daha fazla bilgi için web sitemizden bize ulaşabilir, detaylı bilgi için eposta ve telefon ile bize ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM