Araç Giydirme İşinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç Giydirme çalışması özel yapışkan yüzeyli folyo üzerine dijital baskı ile aktarılan görselin araç üzerine kaplanması işlemidir.
Gerek baskı aşaması gerekse uygulama aşamasında dikkat edilmesi gereken noktalara uyulmadığı takdirde başlangıçta işe yarar bir sonuç elde edilmekle birlikte kısa süre içerisinde kaplanan alanda renk ve malzeme açısından sıkıntılar yaşanabilmektedir.
Araç Giydirme işleminde kaliteli ve kalitesiz çalışmanın farkını yaratan noktalar şöyledir.

Baskıda Kullanılan Folyo Çeşidi: Piyasada şu an Araç Giydirme işleminde en iyi sonucu alabileceğiniz folyo tipi 3M Cast Folyodur. Maliyet açısından normal folyo ile 5 kat fiyat farkı olmakla birlikte sonuç karşılaştırmasında aradaki farkı hemen anlamak mümkün olmayacaktır. Bununla birlikte normal folyo ile yapılan kaplama işleminde 4 ay içinde folyoda patlama olması söz konusu olacaktır.

Kalitesiz malzeme kullanıldığında oluşan en büyük sorunlardan biri araç folyosunun patlamasıdır. İlk uygulandığında anlayamayacağınız bu olay kısa sürede kendini gösterecektir.

Dijital Baskıda Kullanılan Boyanın Kalitesi: Baskı makinesinde kullanılan boyanın kalitesi, basılan yüzeyin zaman içinde maruz kalacağı UV ışınları sonucunda renklerin solma süresini direkt etkilemektedir. Baskı esnasında Çin malı kalitesiz boya kullanımı, 1 sene sonunda basılan yüzeyin tamamen beyaza dönmesiyle sonuçlanmaktadır. Boran Reklam olarak Araç Giydirme projelerimizde 2 yıl garanti verebilmemize sebep olan ilk faktör kullandığımız boyanın kalitesidir.

Uygulama ve İşçilik Kalitesi: Araç Giydirme işleminde uygulamanın kalıcılığında en önemli nokta işçiliktir. Uzmanlar tarafından uygulanması gereken Araç Giydirme işleminin kapalı alanda ve ortalama oda ısısında yapılması gerekir. Özellikle yanlış ısıda uygulanan Araç Giydirme çalışması sonunda yapıştırılan yüzeyde kabarcıklanma olacaktır. Uzman ekibimiz tarafından kapalı ve ısıtmalı özel garajımızda gerçekleştirdiğimiz kaplama işleminde bu tip sıkıntılar oluşmamaktadır.

Araç giydirme de kabarcıklar genelde ortam sıcaklığına bağlı olmakla birlikte işçilikte önemli bir etkendir.

Boran Reklam’ı sektördeki diğer firmalardan ayıran fark araçların kanal bölgelerindeki uygulama kalitemizdir. Kanal alanları kıvrımlı olduğundan malzemenin kendi yapışkan yüzeyi sağlıklı bir kaplama için yeterli olmamaktadır. Bu yüzden kaplamaların kanal bölgelerinde ek malzeme olarak 3M’in özel yapıştırıcısını kullanıyoruz. Bu sayede kanal bölgesinde yüzey kabarmasının önüne geçebiliyoruz.