UV Baskı ile Geleneksel baskı arasındaki farklar nelerdir ?

UV BASKI

UV Baskı 5 yıl öncesine kadar gelişmekte olan ve çok yaygın olmayan bir baskı yöntemiydi. Ancak şuan bir çok baskı firması UV Baskıyı geleneksel baskılara göre daha fazla önermektedir.

Baskı işlemi olarak tamamen aynı işlemlerin uygulandığı bu sistemlerde mürekkep ve boya kurutma yönleri ile ayrışmaktadırlar.

Led UV Kurutma

Geleneksel baskı yöntemlerinde genellikle solvent bazlı ürünler kullanılmaktadır. Pek çevreci olmayan bu ürünler kurutma sayesinde havaya yaydığı gazlar hem çevreye hem de insan sağlığına olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Kurutmak için ayrıca havalandırma veya vantilatör sistemleri gereken bu işlerde tamamen kurutma, baskı materyaline göre yaklaşık olarak 1 tam gün sürmektedir. Solvent baskı sistemlerinde baskı materyalinin boyayı tamamen emmesi gerekmektedir. Bu da plastik, akrilik vb. ürünlere baskı yapabilme olasılığını ortadan kaldırmaktadır.

UV Baskı mürekkepleri

UV mürekkepleri ışınlar yardımı ile materyal üzerinde kurumaktadır. Mürekkepler ultra-viole ışınlara maruz kalarak baskı sonrasında anında kurutulmaktadır. Mürekkepler sıvıdan katıya ışınlar yardımı ile dönüştürülürken nerdeyse materyal tarafından hiç emilmemektedir. Bu da renklerin daha canlı ve kaliteli çıkmasını sağlamaktadır. UV baskı mürekkepleri ile nerdeyse hemen hemen her türlü materyale baskı yapılabilmektedir.

Materyalde herhangi bir emici yüzeye ihtiyaç duymadığı için ekstra kaplanmış pahalı kağıtların kullanılmasına gerek duyulmamaktadır. Bu sayede üretim maliyetleri de minimuma çekilmektedir.

Ayrıca baskı sırasında kurutma aniden sağlandığı için çevreye herhangi bir gaz salınımı yapmamaktadır. Çevreci baskı tekniklerine en uygun baskı yöntemlerinden biridir.