Enerji tasarruflu UV Baskı

Enerji verimliliğin önem kazanmaya başladığı bu dönemde dünya üzerindeki enerji kaynaklarını en verimli şekilde kullanmamız gerekmektedir. UV Kurutma lambalarının da LED teknolojisine geçmesi ile birlikte elektrik tüketimi ve çıkan ısı minimuma düşürülmüştür.

Bu tip lambalar ülkemizde en çok UV Baskının kullanım alanları arasında yer almaktadır.

LED UV Kurutma

UV Lamba Çeşitleri

Civa (Hg) içeren lambalar, genellikle Ultraviole ışınları ile kuruyabilen mürekkep ve vernik ürünlerinde standart haline gelmiş sıklıkla kullanılan lamba türüdür. Lambalar yüksek voltaj ile içindeki civayı buharlaştıran lambalar lamba içerisindeki yay sayesinde UV ışık süzmesini çıkarmaktadır. Bu ışık yoğunluğu genellikle 240 nm – 270 nm ve 350 nm – 380 nm (nanometre) arasında oluşmaktadır. Bu geniş ışın spektrumu sayesinde farklı ürünlerin yüzeyinde mürekkep veya vernik kurutması sağlanabilmektedir.

2008 yılında piyasada yaygınlığı artan UV LED Lambaları Avrupa menşeili bir çok UV Baskı makinesinde kullanılmaktadır. Popüleritisi artan UV LED lambalar her alanda mercury lambalara göre bir çok avantaj sağlamaktadır. Bunların başında ısı ve enerji tüketimi en üst noktada bulunmaktadır.

UV kurutma sistemlerinde floresan lambalarda kullanılmaktadır. Genellikle vernik sistemlerinde kullanılan bu lamba çeşidi barındırdığı fosfor nedeni ile spektrum ışınlarını diğer lambalara göre daha iyi kontrol edebilmektedir. Bu sayede mercury ve Led lambalara göre farklı frekanslar oluşturabilmektedir. Floresan lambalar diğer lambalara göre daha düşük verimliliğe sahiptir.

UV KURUTMALI LAMBA ÇEŞİTLERİ

1- (H tipi) Civa lambalar 

Civa içeren lambalar kısa UV dalgaları yayarak çalışmaktadır. Frekans aralığı 220 – 320 nm arasındadır. En fazla dalga boyu 365 nm.’ye ulaşabilmektedir. Bu tip lambalar genelde baskı sistemlerinde ve yüksek parlaklı vernik makinelerinde kurutma sistemi olarak kullanılmaktadır. Uluslararası alanda Mercury Lamba olarak bilinmektedir.

civa UV Lamba
D tipi UV Lamba

2- (D tipi) Demir Destekli Civa Lambaları

Piyasada sıkça bulunan H tipi lambaların gelişmiş versiyonu olarak piyasada bulunan bu lamba tipi demir desteği sayesinde 350 – 400 nm’ye kadar varan frekansta ışınlar oluşturabilmektedir. Bu lamba türü kalın yüzey ve ağır mürekkep pigmentlerini kurutmak için kullanılmaktadır.

3- (V tipi) Galyumlu Civa Lambalar

Galyum katkısını UV dalga boyunu 400 – 450 nm aralığına kadar yükseltebilmektedir. Bu lamba tipleri genelde kısa dalga boyunu engelleyen titanyum içerikli kaplamaların kurutmalarında kullanılmaktadır. Yoğun içerikli beyaz mürekkep kurutmaları da endüstriye alanda bu alanda dahil edilmektedir.

V tipi UV Lamba
Florasan UV Lambası

4- Floresan lambalar

Floresan lambalar farklı dalga boylarında frekanslar oluşturabilmektedir. Civa içerikli lambalar bu tip dalga boylarında yoğun ısı oluşturduğu için tercih edilmemektedir. Bu tip lambalar UVA/UVB spektrumu içerisindeki dalga boylarını oluşturabilmektedir. Üretilen ışınlar diğer lamba türlerine göre çok daha verimsizdir.