Tarayıcı Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

Tarayıcınızın Kalibrasyonunu yapın.

Eğer doğru tarama görüntüsü almada sorun yaşıyorsanız, problem sizin tarama tekniklerinizden kaynaklanmıyor olabilir. Tarayıcı kalibrasyonu uzun bir yoldan geçer. Önce taranan çalışmanın ekranda düzgün görüntülendiğinden emin olmak gerekir daha sonra bu imajın dijital baskı da ekranda görüldüğü şekilde basıldığından emin olmak gerekir. Tarayıcı kalibrasyonun da en iyi renk eşleşmesi için bu üç farklı cihazın mükemmel bir uyumu içinde çalışıyor olması gerekmektedir.

Kalibrasyon: monitor | baskı makinesi | tarayıcı (bu sayfa) |dijital kamera
Renk doğrulama işlemi Adobe Photoshop, Corel PhotoPaint veya diğer imaj editor programlarında yapılabilmektedir. Eğer her defasında sürekli sürekli kontrast ayarı yapmak yada koyu renklerde imaj elde etmek size zaman kaybettirebilir. Bunlar ile uğraşmak yerine tarayıcınıza kalibrasyon yapmak size zaman kazandıracaktır.
Basit Görsel Kalibrasyon
Tarayıcınızı kalibre edebilmek için ilk basamak monitörü ve baskı makinesini kalibre etmektir. Bir sonraki basamak ise birşeyler tarayıp ayarladıktan sonra ekranda ve baskıda aynı renklerin eşleşmesi gerekmektedir. Bu basamak sizing tarayıcı programınız ve ayarlama değerleri ile alakalı olmalıdır.

Eğer dijital baskı makineninizi dijital test imajı ile kalibre ettiyseniz ( Baskı makinesi kalibrasyonunda açıklandığı gibi) , test imaj baskınızı taratabilir ve tarayıcınızın renk ayarlarını bu renklere göre kalibre edebilirsiniz. Bunun yanı sıra iyi renk tonajlarına sahip ve yüksek kaliteli fotoğraflarda tarama için kullanılabilir. Tarayıcı kalibrasyonundan once bütün otomatik renk düzeltmelerinin kapalı olduğundan emin olun. Taramadan sonra, ekrandaki görselle tarayıcıdaki görselinizin rekleri birebir eşleşinceye kadar tarayıcı ayarlarında tekrar tekrar tarayarak erişebilirsiniz. Bu ayarlamalarınızı ileride kullanmak için profil ayarı olarak kaydedebilirsiniz. Bu prosüdürleri renklerden tatmin oluncaya kadar tekrar edebilirsiniz.

ICC Profilleri ile Renk Ayarları

ICC profilleri size tarayıcınız sabit renkler almanızı sağlayacaktır. Bu dosyalar her tarayıcı için farklı özellikler taşımaktadır. Eğer tarayıcınız fabrika ayarlarında renk düzenleyicisi ile geldi ise size yeterli sonuçlar yaratabilmektedir.

ICC Profilleri

Tarayıcı ICC profilleri kadar monitör ,tarayıcı ve baskı makinesi profilleride önemlidir.

Tarayıcı kalibrasyonu hazır olarak IT8 tarayıcı hedef dosyası ile genel olarak çoğu markada gelmektedir. Tarayıcı ICC profilleri ayarlayabilmek için referans alacağınız renk değerleri olması gerekmektedir. Aynı zamanda özel renk yönetimi ile bunun üzerine profesyonelleşmiş firmalardan satın alabilirsiniz.

Özel olarak kullanılan kalibrasyon programları renk bilgilerini algılayarak kıyaslama yapabilmektedir.