Monitör Renk Kalibrasyonu

Monitörünüzü Kalibre Edin.

Bilgisayar ekranında görülen imajla aynı dosyanın baskı sonrası arasında farklılıklar oluşmaktadır.  Böyle bir hata sevgili çocuğunuzun ışıltılı bir sonbahar günü manzarasında çekilmiş fotoğraflarıında sıkıntı yaratabilmektedir. Böyle bir baskı denediğinizde bilgisayar ekranında görülen parlak kırmızının baskı sonrasında parlak pembeye döneceğini veya deniz manzarasının birdenbire yeşile büründüğünü fark edeceksiniz. Bunun en büyük nedeni bilgisayar monitörlerinin ışık pixeli kullanması (RGB) ve baskıda ise bu piksellerin mürekkep ile oluşturulmasından kaynaklanmaktadır( Genellikle CMYK). Bu da insan gözünde farklılık oluşturmaktadır. Bu sorundan monitor kalibrasyonu sayesinde kurtulabilirsiniz. Bu sayede ekranda görünen renkleri birebir baskıda elde edebilirsiniz. Bu WYSIWYG ( What you see is what you get) olarak bilinmektedir.

Kalibrasyon: monitor ( bu sayfa) | baskı | tarayıcı | dijital kamera ­

Monitorda kalibrasyon ayarının en basit hali Kontrast ve Parlaklık ayarlarıdır. İleri düzeyde ise özel programlar kullanılarak monitor kalibrasyonu yapılır. Baskı makinesi ve tarayıcınızı kalibre etmenizi bağlı olarak ekranda ne görüyorsanız, hangi imajı tarıyorsanız, baskı esnasında teknolojinin el verdiği şekilde renk eşleşmeleri bire bir tutacaktır. Profesyonel kullanıcılar içinde çok daha hassas ayarlamalar için donanımsal parçalar değişmesi gerekebilmektedir.

Basit web görünümleri ve kritik olmayan baskılar için aşağıdaki açıklamalarım yeterli olabilmektedir. Ancak ciddi tasarımlar ve hassas renk ayarlarında programlama ve donanım kalibrasyon methodları gerekebilmektedr. Monitor Kalibrasyonu Renk Yönetim Sisteminin bir parçasıdır.

 

Monitör kalibrasyonunu sağlamak için gereken renkler ve araçlar

Monitör kalibrasyonunu sağlamak için gereken renkler ve araçlar

Monitörünüzün 24-bit veya yüksek renk modunda olduğundan emin olunuz.Normal oda aydınlatmanızı kullanırken ekrandan oluşacak ışık kırılmalarını veya yansımaları önlemeniz gerekmektedir. Bunun içinde contrast ve parlaklık değerleri ayarlanmalıdır. Genelde monitörlerde en soldaki tuş veya menu altındaki adjustment ayarlarından düzenlenmektedir.

Eğer monitörünüz program ve donanımsa araçlar ile kalibre edildi ise devam eden renk ayarlamaları ile oynamayın. Aksi takdirde bütün renk ayarlarınızı kaybedebilirsiniz.

Piyasada bir çok monitor kalibrasyonu için program bulunmaktadır. Bunların tabikide profesyonel olanları belli bir ücret karşılığında satılmaktadır. Bu testler genelde beyaz ve siyah renk arasındaki bütün renklerin küçük kareler halinde oluşturulmuş tablosudur. Kontrast ve parlaklık ayarlarını kullanarak grinin tonlamaları ve siyah çizgiler ayarlanabilmektedir. Genel olarak kalibrasyonu en zor renkler grinin tonlarıdır. Kalibrasyon methodlarında basit hizalama teknikleride bulunmaktadır. Regular Joe Test adı altında basit kalibrasyon ayarı tekniklerini inceleyebilirsiniz.

Görsel Test

Bir çok kullanıcı için bir kaç kontrast ve parlaklık ayarı renk yönetimi açısından ihtiyaçlarını karşılamaktadır.Bu testler ve açıklamalar hiç bir kalibrasyon aracı veya donanımı kullanmadan yapılan testlerdir. Bu tip testler birden çok monitör kullanan firmalar için uygundur.

Program  Donanım Methodları ve ICC Profilleri

ICC profilleri stabil ve garanti edilmiş renkleri kullanıcılar sunan bir dosya sistemidir. Bu dosyalar her cihaz için özel olup sisteminizde kullanmış olduğunuz monitörden baskı makinesine renk eşleşmesi sağmaktadır. Monitör kalibrasyonu, tarayıcı,, dijital kamera ve baskı makinesi ICC profillerini taşıyarak aynı renk dilini konuşmaları sağlanır. Program kalibrasyonu ile sağlanan renk uyumunda yukarıda bahsedilen basit kalibrasyondan çok daha detaylı imajlar incelenebilmektedir. Bir çok monitor üreticisi kurulum yapabileceğiniz pre-set ICC profillerini sağlamaktadır veya Genel ICC profilleri ile ortalama bir renk uyumu sağlayabilirsiniz.

Donanım tabanlı yapılan kalibrasyon işleminde program yardımı ile yapılan ölçüm daha kesin sonuçlar vermektedir. Bu da dijital baskı merkezlerinin uyguladığı en temel kalibrasyon yöntemidir. Bu şekilde yapılan kalibrasyonlarda cihaz oda ışığını hesaplayarak monitörü otomatik ayarlamaktadır.

ICC Porfilleri
Monitör ICC profilleri baskı makinesi, tarayıcı ve dijital kamera profilleri kadar önemlidir.

Kalibrasyon Araçları

Renk yönetim sistemi; monitör, tarayıcı,dijital baskı makinesi ve dijital kamera gibi cihazların aynı dili konuşmasını sağlayan araçlardır. Genellikle bu araçlar bir çok değişken genel profil ayarları barındırarak müşteri için en uygun ve özel modu uygulamasını kolaylaştırır.

Renk Yönetim Sistemi

Yukarıdaki kalibrasyon ayarlarını  ihtiyacınız doğrultusunda uygulayabilirsiniz.  Kalibrasyonunuzu monitör ile sınırlandırmayın. Bütün renk cihazlarınızı kalibre edin:

  • Baskı Makinenizi Kalibrasyonu : bu sayede ekranda gördüğünüz renkleri basabilin.
  • Tarayıcı Kalibrasyonu: Bu sayede gerçek renklere kavuşun.
  • Dijital Kameranızı Kalibrasyonu: Fotoğraflar üzerinde daha az renk ayarı yapın.