Dijital Baskı ve Ofset Baskı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dijital baskı ve ofset baskı arasındaki farklar nelerdir? Bu iki baskı yöntemine, farklılıklarına ve bir sonraki baskı projeniz için birini veya diğerini seçmenin ne kadar mantıklı olduğuna Boran Reklam tecrübesiyle bir göz atalım.

Ofset vs Dijital Baskı

Ofset Baskı Nedir?

Litografi olarak da adlandırılan ofset baskı, yüksek hacimli ticari işler için en yaygın baskı türüdür. Hiç büyük rulolarla çalışan gazete matbaalarının videolarını gördünüz mü? İşte bu ofset baskı tekniğidir. Ofset baskı teknolojisi, görüntüyü rulo kalıba aktarmak ve daha sonra bu görüntüyü bir kâğıdın üzerine yuvarlamak için kullanılan, genellikle alüminyumdan yapılmış plakaların kullanıldığı bir baskı tekniğidir. Ofset baskıda mürekkep doğrudan kâğıda aktarılmaz. Ofset baskı makineleri artık günümüzde çok fazla kullanılan makineler değillerdir. Çok fazla ve spesifik ürünlerde kullanılan bir baskı türüdür. Dijital baskı kadar farklı ürünlere ve malzemelere uygulanma imkânı geniş değildir. Çok fazla sayıda baskı işleri için ve kısıtlı ürünlerde kullanılan bir baskı tekniğidir.

Ofset Baskının Avantajları Nelerdir?

 • Büyük hacimli işler ve miktarlar daha uygun maliyetli olarak basılabilir.
 • Miktar arttıkça baskı başına ödediğiniz ücrette aynı oranda düşer.
 • Farklı kalıp teknikleri kullanarak özel işlemlere tabi tutulan kâğıt türlerinin kullanımı
 • Pantone renkleri ve metalik renkler gibi özel renkler kullanılabilir.
 • Daha fazla ayrıntı ve renk kalitesi ile mümkün olan en yüksek baskı kalitesi
offset baskı

Dijital Baskı Nedir?

Dijital baskı, ofset baskının yaptığı gibi plakaları kullanmaz, bunun yerine toner (lazer yazıcılarda olduğu gibi) veya sıvı mürekkep kullanan daha büyük baskı makineleri gibi seçenekleri kullanan bir baskı tekniğiyle uygulanır. Dijital baskı, önceden daha düşük miktarlar gerektiğinde iş gören bir baskı tekniği iken bugün teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok baskı tekniğini birleştiren bir baskı çözümü haline gelmiştir.

Her bir parça ya da malzemenin benzersiz bir logoya, isme veya adrese ihtiyacı olduğunda tek yol dijital baskı tekniğidir. Ofset baskı bu ihtiyacı karşılayabilecek kapasitede değildir. Dijital baskı seçenekleri ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi için Boran Reklam’ın farklı baskı çözüm imkânları için bilgi ve teklif talebinde bulunabilirsiniz.

Ofset baskı, daha eski zamanlarda mükemmel görünümlü baskı projeleri üretmek için harika bir yol olsa da bugün dijital baskı sayesinde müşterilere sunulacak baskı tasarımı ve tekniğinin ucu bucağı görünmemektedir.

Dijital Baskının Avantajları Nelerdir?

 • Kurulum maliyetleri oldukça düşüktür.
 • İstediğiniz miktarlarda spesifik ve kaliteli baskı imkanı
 • Farklı materyallere göre değişebilen renk ve materyal baskı seçimi ve uyumluluk
 • Daha düşük hacimli işler ve miktarlar için (1, 20, 50, 100, vb.) hızlı baskı ve ofset baskıya göre dijital baskı fiyatları daha düşüktür.
 • Her baskı birbirinin aynıdır. Su ve mürekkepteki dengesizliklerin neden olduğu farklılık riskiyle karşılaşmazsınız.
 • Daha hızlı geri dönüş süresi
 • Tek bir yazdırma işinde bilgileri kolaylıkla değiştirebilme esnekliğine sahiptir.

Ofset baskı ve dijital baskı en kullanışlı baskı tekniklerinin başında gelmektedir. Her birinin projenizin gereksinimlerine bağlı olarak belirli faydaları vardır. Bir projenin yüzlerce veya binlerce daha büyük bir çalışmasına ihtiyacınız olduğunda ofset baskı sizin için tek seçenektir.

Ofset baskı işleminde metalik veya flüoresan mürekkepler gibi çok çeşitli özel kâğıtlar ve özel mürekkepler de kullanabilirsiniz. 100’den az küçük bir çalışma veya tek tek adres veya bilgi ihtiyacı gerekiyorsa, dijital baskı sizin için tek çözümdür. Her ne kadar ofset baskının bugüne taşıdıklarından ve kullanılabilir olduğundan bahsetsek bile dijital baskı artık gelişen teknoloji ışığında büyük miktarda baskı işleri için gitgide ucuzlayacak ve ofset baskının yerini alacaktır.

Profesyonel ve deneyimli bir ekibe sahip olan Boran Reklam, UV baskı ve bunun gibi diğer birçok baskı tekniklerinin bir arada uygulandığı, müşteri memnuniyeti odaklı ve dijital baskı için ideal bir baskı çözümü sunan harika bir baskı çözüm merkezidir.

İLETİŞİM

HEMEN ARAYIN

0216 383 44 02-03 numaralı telefonlarımızdan hafta içi 08:00-18:00 saatleri arası bize ulaşabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve farklı materyaller üzerine baskı örnekleri görmek için uv baskı merkezimize bekleriz.

Faaliyetine 1994 yılında başlayan Boran Reklam, 20 yılı aşan süreçte reklam sektörünün öncü firmalarından biri haline geldi. Firmamız modern makine parkuruyla yurt içi ve yurt dışı kurumsal müşterilere açık hava reklamcılığı, dijital baskı, uv baskı, tabela, hareketli reklam sistemleri, araç giydirme dahil birçok hizmet veriyor.

BORAN REKLAM HİZMETLERİ

Adres : Şeyhli Mh. Kuruçeşme Sk. No.3 Pendik / İSTANBUL

Tel : 0216 383 44 02

Faks : 0216 383 44 03

İLETİŞİM