Dijital Baskı Sistemlerinde Kalibrasyon

Renk Eşleşmeleri & ICC Profilleri

Dijital Baskı makinelerinde en büyük renk sorunu, renk seçimini bir kenara bırakırsak, ekranda veya fotoğrafta görünen renklerin aynı şekilde baskıda alınamamasıdır. Bu sıkıntı içerisinde farklı fiyat aralıklarında birçok çözüm yolu vardır. Bu sorunun çözüm yolundaki başlangıç noktaları kullanılan programdan profesyonel anlamda kalibrasyon programları ve renk yönetim sistemlerine kadar uzanmaktadır.

Renk Yönetim Sisteminde bir dosya olarakta düşünebilirsiniz Bu dosya içerisinde en önemli noktada ICC profilleri gelmektedir. Her alet için renk ayarlarında ne taradınız, ekranda ne görüyorsunuz ve baskı sonucunda ne elde ettiniz. ICC profilleri bu elektronik aletlerin nasıl renk ürettiğini içeren bilgi sistemidir. Bu dosyalar her dijital kamera, tarayıcı, monitör ve baskı makinesi için farklıdır. Aynı zamanda imajların içinde de profil olarak yer alarak renklerin nasıl görüneceğini belirlemektedir.

Genel ICC profil ayarları her cihaz için farklı olmayıp, benzer cihazlar için ortak bir profil ayarıdır. Bazı zamanlarda bu Genel ICC profilleri kabul edilebilir renkler oluşturabilmektedir. Bu ICC profillerini modifiye ederek her cihaz için özel profiller ayarlanabilmektedir.

Adobe Photoshop ve QuarkXPress gibi bir çok imaj modifikasyon programları Genel ICC profilleri ile kurulumu gerçekleştirir. Renk Yönetim Programları ve donanım cihazları bu kurulan Genel ICC profillerini değiştirip baskı makineleri uygun bir biçimde modifiye edilebilmesine olanak sağlar.

Kalibrasyon yapılması gereken cihazlar:

Renk Yönetim araçlarını öğrenmek için ICC profilleride dahil olmak üzere ekranda gördüğünüz renklerin dijital baskıda da bire bir renklerle alınmasını sağlayacaktır. Bunun içinde aşağıdaki konuların tek tek uygulanması gerekmektedir.
1-Monitor Kalibrasyonu
2-Baskı makinesi kalibrasyonu
3-Tarayıcı kalibrasyonu
4-Dijital Kamera Kalibrasyonu

Baskı işlemi için gereken kalibrasyon şeması.

Baskı işlemi için gereken kalibrasyon şeması.

 

Bir sonraki yazımda tek tek bu konular hakkında detaylı kalibrasyon bilgilerini sizlerle paylaşacağım.