4 Renk, 6 Renk ve 8 Renk Baskı İşlemi

4C Baskı:

Dört renk baskı işlemi eksiltici birincil mürekkep renk sistemi ile Cyan, Magenta, Yellow ve artı olarak Black mürekkeptir. Baskı sektöründe bu tanım CMYK veya 4C baskı olarak yer almaktadır.

Ultra Yüksek Renkli Baskı:

Hi-Fi(High fidelity) renkli baskı CMYK baskı işleminin ötesinde bir baskı işlemidir. Ekstra mürekkepler ile renkler daha canlı,daha renkli ve daha özel efektler yaratmanıza olanak sağlamaktadır. Yüksek renk aralıklarına ulaşmak için birden fazla yol vardır.

Genellikle, geleneksel offset baskı dijital baskıya göre daha fazla zaman almaktadır. Ofset baskı ile, baskı plakaları her renk için ayrı olarak ayarlanmalıdır. Genelde uzun soluklu işler için uygun bir baskı tekniğidir. Dijital baskı az adetli işler için daha ekonomik olmaktadır. Ancak hangi method ile baskı yaparsanız yapın daha fazla renk her zaman daha fazla zaman ve genel olarakta pahalıdır. Herhangi bir baskı işinizde birden çok fiyat teklifi alırken bu kaliteyi de göz ardı etmeyin.

4C artı Spot Renk:

Dört baskı işlemini geliştirmenin tek yolu bir veya birden fazla spot renk eklemektir. Spot Renk fabrika üretiminde boyaların karıştırılarak özel bir renk elde edilmesidir. Buna metalik ve renkli renkli ışıklarda dahildir. Aynı zamanda bu spot renk bir renk olmayabilirdi. Bu spot boya sonrası atılan varnish de olabilir. Bu spot sayesinde baskı üzerinde su ve cila gibi özel efektler verilebilir. Bu yüksek hassasiyet gerektiren renkler veya bir firma logosu baskısına geçildiğinde CMYK tek başına yeterli olmayabilir ve spot renklere ihtiyaç duyulabilir.

6C Hexachrome:

Dijital Hexachrome baskı işleminde kullanılan CMYK mürekkeplere ek olarak Turuncu ve Yeşil mürekkepler vardır. Hexachrome ile daha fazla renk gamutuna sahip olabilirsiniz. Daha parlak ve gerçek renkleri unutmayınki 4C ile alamazsınız.

6C Dark/Light:

Bu altı renk baskı sisteminde CMYK mürekkeplerine ek olarak Light Cyan(LC) ve Light Magenta(LM) kullanılmaktadır. Bu sayede daha gerçekçi fotoğraf baskılarına sahip olabilirsiniz.

8C Dark/Light:

CMYKiLC ve LM ye ek olarak Light Yellow (LY) ve Light Black seçenekleri ile en gerçekçi fotoğraflara ve en temiz gradient geçişlerine sahip olabilirsiniz.

CMYK’nın Ötesinde:

Baskı projenizi 4C veya 8C baskı işlemine hazırlamadan once baskı merkezinizle mutlaka iletişime geçin. Çünkü bütün baskı makineleri 6C veya 8C baskı işlemi dijitalde ve ofsette sağlayamamaktadır. Ayrıca sadece bası merkezinin 6C ve 8C baskı işleminin kendi baskı makinesine göre nasıl en iyi şekilde renk alınabildiğini açıklayabilir.

Renk gamutlarılarına göre baskı türleri.

Renk gamutlarılarına göre baskı türleri.