Cam Baskı Teknikleri

Cam Baskı teknikleri

Cam baskı teknikleri arasında en etkili tekniklerden biri olan mürekkep püskürtmeli baskı, silindirik ve konik öğelere tam renkli baskı yapmak için UV mürekkebi kullanır. Cam üzerine dijital baskı, tek gereksinimin yazdırılacak dijital sanat dosyası olduğu normal bir mürekkep püskürtmeli yazıcı gibi işlev görür. Özellikle sonradan güncelleme gerektiren tasarımlar açısından daha fazla esneklik sağlar.

İlgili yazılım kullanılarak bir grafik oluşturulduğunda, UV yazıcı tek bir tıklamayla hemen hemen her yüzeye yüksek çözünürlüklü, resim mükemmelliğinde bir görüntü aktaracaktır. Cam baskı teknikleri arasında mürekkep püskürtmeli baskının en büyük faydalarından biri, bitmiş ürünlerin yüksek kaliteli ve tek tip görünümde olmasıdır. Bu işlemde makine mürekkebi cama püskürtür. Cam üzerine UV baskı, baskı başına düşük maliyetle hızlı, profesyonel bir teknolojidir.

TEKLİF AL

HIZLI FİYAT TEKLİFİ

Hızlı fiyat teklifi için yandaki butondan fiyat teklif formumuza ulaşabilirsiniz.

Sorularınız için 0216 383 44 02-03 numaralı telefonlarımızdan hafta içi 08:00-18:00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

TEKLİF AL

Tabela Uygulamalarında

Cam Baskı

Dış cephelerde uzun süre dayanıklı kalan UV Baskılı camlar, reklam sektöründe de tabela olarak kullanılabilmektedir. Arkadan aydınlatma uygulamaları içinde uygun olan cam baskılarda opaklığı sağlayabilmek için beyaz mürekkebi bulunan UV Baskı makineleri kullanılmaktadır.

Işıklı Cam UV Baskı

UV Baskı ve Dijital Baskı Hakkında

Cam yüzeye hem dijital baskı hem de UV baskı işlemi, grafik desenlerde hızlı gerçekleşme avantajlarına ve esnek grafik desen tasarımının avantajlarına sahiptir. Özel dekorasyon gerektiren birçok cam uygulamasında uygulanmak için tasarlanmıştır. Ancak malzemelerinin özellikleri tamamen farklıdır. Arıza veya hataları önlemek için camın tasarımında ve uygulamasında kapsamlı bir değerlendirme gereklidir. Cam baskı teknikleri arasında olan dijital baskılı cam, 10 yılı aşkın bir süredir çeşitli bölgesel iklimlerde küresel projelerde uygulanıyor. Bugüne dek iç ve dış projelerde mükemmel hava koşullarına dayanıklılığını kanıtladı. Dijital baskı camının katılaşma prensibi, seramik dijital baskı mürekkebini yüksek sıcaklıkta sinterleme işleminden sonra cam yüzeye entegre etmektir.

Mürekkebin içindeki toner, doğadaki çeşitli minerallerden çıkarıldığından, camla doğal olarak karışma özelliğine sahiptir. Ve uzun zaman geçmesine rağmen rengini değişmeyen solmayan bir performans ortaya koyar. Endüstriyel baskı teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, dijital baskının doğruluğu kademeli olarak 300 dpi’den 1200 dpi’ye ve hatta daha yükseğe çıkmıştır. Baskı hızı da ilk 10 m2/saatten 100 m2/saat’in üzerine çıkmıştır. Dijital baskı teknolojisi, renkli cam üzerinde sanatsal portreleri ve doğal manzaraları canlı bir şekilde sunan karmaşık renk eşleştirmesini gerçekleştirir ve görünür ışık geçirgenliği yansıma etkisi de daha iyidir.

Lamine Cam Baskı uygulamaları

Transparan Cam

Baskı Teknikleri

Baskı sonrası çift taraftan ulaşılabilen camlar için lamine uygulaması yapmak çok önemlidir. İki yönden de darbe alabilecek ürünlerde lamine işlemi uygulanmalıdır. Genellikle seperatör olarak kullanılan cam uygulamalarında bu baskı tekniği uygulanmaktadır.

Cam Baskı Teknikleri Arasındaki En İyi Tercihlerden Biri

UV baskı sonrasında tıpkı çıkartmalarda olduğu gibi, kurutma gerekli değildir, bu da ürünlerin hemen sevkiyata hazır olduğu anlamına gelir. Büyük hacimli endüstriyel kullanım için çok renkli tasarımlar üretmek isteyen şirketler için inkjet baskı, cam süslemenin en uygun yöntemidir. UV baskı, tam renkli üretimine ek olarak, şirketlerin kayıt işaretleri veya dikiş olmadan 360 derecelik bir görüntü üretmesine olanak tanır. Cam baskı teknikleri arasında bu özellik ciddi bir kolaylık sağlar. Bir grafik cama UV dijital olarak basıldıktan sonra, bazı yapışma testleri gerekli olabilir. Mürekkebin cama düzgün bir şekilde yapıştığından emin olmak için çizik ve endüstri standardı testler yapılabilir. İlk testler, kesiklerin ve kenarlarının tamamen pürüzsüz olmasını ve yüzeyin çizilme ve çapraz taramadan sonra tamamen sağlam kalmasını sağlar. İkinci test, mürekkebin direnç özelliklerini ve ön işlem solüsyonlarını birlikte doğrular. Son yıllarda dijital baskı teknolojisinin olgunlaşması ile dijital baskılı cam, güzel desenleri ve parlak renkleri nedeniyle iç ve dış dekorasyonda çokça uygulanmaktadır.

UV baskı cam baskı teknikleri arasında serigrafi baskı işleminin yerini alan önceki nesil tam renkli dijital baskı teknolojisidir. Tabela, PVC, akrilik, plastik, deri, kumaş, tahta vb. gibi her türlü organik alt tabakalar için uygundur ve ayrıca metal, cam, taş ve yüzey üzerine UV baskı işlemi yapılmaya çalışılmaktadır. Daha önceleri cama özel bir baskı işlemi olmadığı ve UV baskının o dönemde ortamda zengin desen efektleri elde edebildiği için UV baskı camı da birçok tasarımcı tarafından kabul görmüş ve uygulanmıştır. Sürgülü kapı, bölme duvar, pencere camı için geniş formatlı cam baskı, geniş baskı boyutu için dijital UV baskı kullanılabilir.

Cam Üzerine Baskı İçin İpuçları

Cam üzerine baskı yapmanın ilk adımı camın cinsini belirlemektir. Örneğin, Lamine camı yazdırdıktan sonra, ara PVB filmi veya EVA filminin artık güvenlik camı olarak kabul edilmeyebileceğini unutmayın, çünkü baskı işlemi bunların birbirine yapışma şeklini değiştirir. UV inkjet baskı söz konusu olduğunda camın türünü ve kullanımını belirlemek çok önemlidir. Nemli alanlarda kullanılacak mimari cam ve cam baskılar, özel astarlar veya koruma gerektirir. Mimari dış mekân camı, iki bileşenli cam astarı gerektirir. Bu cam astar, nemli alanlarda kullanım için de mükemmeldir.

Üç tür inkjet mürekkebi vardır. Bunlar sert, nötr ve esnek UV mürekkepleridir. Cam üzerine baskı yapmak için geniş bir renk gamına sahip nötr UV mürekkepleri kullanılır. En iyi yapışmayı elde etmek için renkler ve beyaz katmanlar aynı anda yazdırabilir. Baskıları korumak için her zaman asitsiz yapışkan tabaka folyosu kullanmak önemlidir. Işığın geçmesini engellemek istiyorsanız, bloke edici folyo veya beyaz tutkallı siyah folyo kullanabilirsiniz. Bunlar cam baskı teknikleri tutarlılığını sağlamak bakımından önemlidir. Doğru uygulamalar iyi sonuç verir.

UV mürekkep püskürtmeli baskı popüler hale geldikçe, birçok şirket farklı alt tabakaları basmak için dijital baskı için UV mürekkepleri kullanıyor. Farklı alt tabakalar, UV mürekkebi yapışma zorluklarını beraberinde getirir. Alt tabakanın düşük yüzey enerjisi, zayıf mürekkebin yapışmasının ana nedenidir. LSE’li substrat örnekleri arasında cam, paslanmaz çelik, tritan plastikler, polipropilen, fayanslar ve seramikler bulunur. Alt tabakaların LSE’sini (dyne seviyesi) değiştirmenin birkaç yolu vardır. Bunlara mürekkep yapışması arttırıcı, alev işleme sistemleri, plazma işlemleri ve diğerleri dahildir. Bu işlemlerin amacı, optimum baskı dayanıklılığı elde etmektir.

Dijital Seramik Baskı Hakkında

Yüksek performans, uzun ömürlü dayanıklılık, yüksek çözünürlüklü dijital baskı ve dijital tasarım sayesinde son derece özelleştirilebilir, geniş renk gamı, çizilmeye, UV ışığına ve hava koşullarına dayanıklı, ağır metal içermeyen mürekkepler, endüstri standartlarına uygundur. Birçok uygulama alanı vardır. Cepheler, giydirme cepheler, duvar kaplamaları, cam bölmeler, duş kapıları, pencereler, kapılar, mobilyalar, korkuluklar, balkonlar, tavanlar, sanat çalışmaları, tabelalar, mutfak tezgahının orta fayans bölümleri, aydınlatma uygulamaları gibi birçok alanda kullanılabilir.

Dijital seramik baskının öne çıkan faydalarından bahsetmek istiyoruz ek olarak mimari mürekkeplere dair kendisine has özelliklerinin de neden önemli olduğunu açıklayacağız. Bu kullanımların neden uzun süre sorunsuz gittiğini özelliklerinden anlayabilirsiniz.

Dijital seramik baskının faydaları:

 • Çizilmeye, UV ışığına ve hava koşullarına karşı eşsiz direnç gösterir.
 • Ağır metal içermeyen mürekkepler (Kurşun veya Kadmiyum içermez)
 • En geniş canlı renk gamı
 • Kalite ve dayanıklılık için zorlu endüstri standartlarıyla uyumlu
 • Tamamen geri dönüştürülebilir ve çevre dostu
 • Cam değişimi için uygun maliyetli

Mimari mürekkepler:

 • Ekstra dayanıklı 1. Taraf: Parlamayı ve yansımayı azaltırken daha fazla direnç gösterir
 • Işık yayılımı: Gizlilik ve ışık kontrolü sağlayan çok yönlü dağlama efektlerini etkinleştirir
 • Değerli metalik mürekkepler: Mükemmel metalik efekt için ekstra parlaklık
 • Kaymaz kaplamalar için endüstri standartlarına uygundur
 • Yapışmaz mürekkep: Bükülmek için ısıl işlem sırasında camın bükülmesini sağlar

Baskı teknolojisi günden güne gelişimini sürdürürken profesyonel uygulamalar harika sonuçlar vermektedir.

İLETİŞİM

HEMEN ARAYIN

0216 383 44 02-03 numaralı telefonlarımızdan hafta içi 08:00-18:00 saatleri arası bize ulaşabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve farklı materyaller üzerine baskı örnekleri görmek için uv baskı merkezimize bekleriz.

Faaliyetine 1994 yılında başlayan Boran Reklam, 20 yılı aşan süreçte reklam sektörünün öncü firmalarından biri haline geldi. Firmamız modern makine parkuruyla yurt içi ve yurt dışı kurumsal müşterilere açık hava reklamcılığı, dijital baskı, uv baskı, tabela, hareketli reklam sistemleri, araç giydirme dahil birçok hizmet veriyor.

BORAN REKLAM HİZMETLERİ

Adres : Şeyhli Mh. Kuruçeşme Sk. No.3 Pendik / İSTANBUL

Tel : 0216 383 44 02

Faks : 0216 383 44 03

İLETİŞİM