UV Baskı Nedir?

Geleneksel baskı, mürekkebin kağıt üzerinde kuruması sonucu oluşan baskı türüyken, UV baskı ise tamamen kendine has özellikleri olan bir baskı türüdür. Dijital baskı, sektörün gelişimi ile birlikte günümüzde daha teknolojik baskı seçeneklerinden birisi haline gelmiştir.

Özellikle son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren ve adını sıkça duyduğumuz UV baskı, pek çok alanda ve firma tarafından tercih edilen bir dijital baskı türüdür. Hemen her sektörde ve üründe UV baskı tekniği kullanılabilir. Sağladığı pek çok avantaj sebebiyle de geleneksel baskı yöntemlerinden daha çok benimsenmiş bir baskı yöntemidir. Peki; UV baskı nedir, nasıl yapılır?

uv- baski -nedir.jpg

UV baskı veya ultraviyole baskının kendine özgü bir süreci vardır. Geleneksel solvent bazlı mürekkeplerin aksine UV baskıda, ultraviyole ışıklar yardımıyla özel UV mürekkepleri kullanılır. Solvent bazlı mürekkeplerde kağıt mürekkebi emerken, çözücüler havada buharlaşır. UV baskının geleneksel baskıya göre birçok avantajı bulunmaktadır.

UV baskı, diğer baskı yöntemlerine göre daha dayanıklı ve kaliteli bir baskıdır. UV baskıda, mikro boyuttaki boya tanecikleri ürünü işler ve boyalarının ürün yüzeyine değdiği anda ultraviyole ışınlarıyla kurutularak baskı elde edilir. UV baskı sayesinde boyaların kuruma süresi 1 saniyenin altında gerçekleşir. Bu baskı türü için kullanılan özel UV boyalar; güneş ışığı, yağmur gibi dış faktörlerden etkilenmediği için çok uzun yıllar kullanılmaya uygundur. Günümüzdeki fotoğraf ve görüntü kalitelerinin artması sonucu baskıların da aynı kaliteye sahip olması istenir. Geleneksel baskı işlemiyle kıyaslandığında fotoğraf netliğine ve kalitesine en yakın baskı imkânlarını sunan teknik UV baskıdır.

uv-baski.jpg

Boran Reklam, 25 yılı aşan baskı tecrübesi, 3000 m2 içerisinde yılda 300 bin m2 baskı kapasitesi ile ulusal ve uluslararası alanda ihtiyaca yönelik, kalite ve yüksek teknoloji odağında dijital baskı çözümleri sunmaktadır. Bu yazıda UV baskı ne kadar yararlı ve neden UV baskı tercih edilmeli bu noktalara değineceğiz.

UV Baskı Nasıl Yapılır?

Normal bir baskı makinesinden farkı ultraviyole ışıklara sahip olmasıdır diyebiliriz. Bu ışıklar, malzeme üzerine baskı yapıldığı esnada mürekkebin kurumasını sağlar. UV baskı kullanılarak hazırlanan ürünlerde mürekkep, baskı anında kurutulduğu için baskıdan çıktıkları an kullanıma hazır hale gelirler, başka bir işleme ihtiyaç duymazlar.

UV Baskı Nerelerde Kullanılır?

uv-baskinin-avantajlari.jpeg

UV baskı, çok çeşitli kullanım alanı olması ve pek çok farklı yüzeye uygulanabilir olması sebebiyle tercih edilir. UV baskının kullanım alanları ise şöyle sıralanabilir:

 • Cam yüzeyler
 • Ahşap yüzeyler
 • Seramik & taş yüzeyler
 • Pleksi yüzeyler
 • Telefon veya tablet gibi elektronik eşya yüzeyleri
 • Etiket yüzeyi

Yukarıda belirtilen tüm yüzeylerde UV baskı kullanılır ve bu yüzeylere sahip tüm ürünlerde de UV baskı tekniği kullanılabilir. Bu kadar çeşitli bir kullanım alanına sahip olduğu için UV baskı, dekorasyondan reklam sektörüne, inşaat sektöründen otomotiv sektörüne kadar pek çok alanda kullanılır.

UV Baskı Tekniği Nedir?

UV baskı, boyanın baskının gerçekleşmesinden saliseler sonra kuruması sağlar. Fakat UV baskı tekniğinin tek özelliği bu değildir. Boyaları kurutma esnasında boya içindeki kimyasal maddeler de kurutulduğu için çevreye ve ozona olan zararın en aza indirilmesini de mümkün kılar.

UV baskı tekniğinde iki adet baskı yöntemi kullanılır. Bunların ilki rulo baskıdır. Rulo UV baskı; kumaş baskı, folyo baskı ya da duvar kâğıdı baskı gibi rulo ürünlerin baskının gerçekleştirildiği tekniktir. Diğer baskı yöntemi ise flat baskı yani düz zemin baskı olarak adlandırılır. Bu UV baskı yöntemi; cam, kâğıt, plastik, ahşap gibi düz yüzeyli tüm malzemelerin baskısında kullanılır. Baskı yapılacak ürüne göre bu teknik, baskı firması tarafından belirlenir ve ürüne uygun olan baskı tekniği gerçekleştirilir. İsimlerin farklı olması baskı esnasında bir değişiklik yaratmaz ve aynı kalitede ürünler elde edilmiş olunur.

UV Baskının Avantajları

 • Birbirinden farklı materyallere baskı imkânı sağlar.

Bizce UV baskının en önemli özelliklerinden birisi çevre ve doğa için daha iyi bir baskı türü olmasıdır. Çünkü havaya hiçbir çözücü salınmaz, bu da baskı yapan işletme açısından oldukça önemlidir. Diğer bir avantajı ise plastik, cam ve metal gibi gözeneksiz malzemelere baskı yapılabilme olanağıdır. Esas olarak makine boyutlarına göre günümüzdeki her türlü malzemeye baskı yapılabilmektedir.

 • Geleneksel baskıdan daha hızlıdır.

Yukarıda belirtilenlerin yanı sıra, bu eşsiz UV baskı işleminin birkaç önemli avantajı daha vardır. Birincisi, geleneksel baskıdan çok daha hızlı işlem süresine sahip olmasıdır. UV mürekkebi fotomekanik bir işlemle kuruduğundan artık materyallerdeki mürekkebin kurumasını beklemeye gerek yoktur. Neredeyse anlık bir kuruma sağlar. Böylece daha kısa sürede daha fazlasını yapabilirsiniz.

 • Daha az maliyetli ve ekstra işlem gerektirmez.

UV baskı inanılmaz derecede uygun maliyetli bir yöntemdir. Geleneksel baskı yöntemlerine göre daha hızlı kuruma süresine sahiptir. Bununla birlikte, geleneksel mürekkebin daha hızlı kuruması ve bulaşmaması için gerekli olan sulu kaplamalara duyulan ihtiyacın ortadan kaldırılmasıyla da büyük tasarruflar sağlanır. UV baskı kaplama gerektirmez.

Boran Reklam tecrübe, profesyonellik ve yüksek teknoloji odağında farklı dijital baskı seçenekleri ile müşteri memnuniyetini bir araya getiriyor. Uv baskı ve dijital baskı hakkında daha fazla bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin!

 

Teknolojik Baskı Teknikleri ve Dijital Baskı Fiyatlama

Dijital ve ofset baskı, günümüzde en yaygın olarak kullanılan 2 farklı baskı tekniğidir. Dijital baskı, günümüzde ofset baskıya göre daha önce var olan geniş boşluğu hızla doldurmaya başlayan teknolojik bir çözüm olmuştur. Özellikle dijital baskı fiyatları ofset baskıya göre daha avantajlı, ortaya çıkan ürünlerin daha kaliteli olması sebebiyle de dijital baskı daha çok tercih edilen baskı türlerinden birisi olmuştur.

uv-baski-fiyatlari.png

Dijital baskı, farklı materyallere baskı yapmak için dijital yazıcı kullanan bir baskı yöntemi olarak tanımlanabilir. Bu baskı türü; posterler, afişler, çıkartmalar, tekstil bazlı ürünler, cam, metal, vb. birçok materyale baskı imkanını yaratır.

Dijital baskı fiyatları hem işletme hem de müşteri açısından daha verimli bir fiyatlamanın ortaya çıkmasını sağlar. Dijital baskı klasik baskıya oranla çok farklı etkenler ve avantajlar barındırır. Baskı zamanı ve sonucu diğer klasik baskı tekniklerine oranla çok daha hızlı ve verimlidir. Bu nedenle dijital baskı fiyatları günümüzde rekabetçi bir baskı sektörü oluşmasına neden olmaktadır.

Boran Reklam, çeyrek asrı geçen tecrübe ve bilgisi ile birçok firmanın ve işletmenin baskı ihtiyaçlarını en akılcı ve teknolojik biçimde çözümlemiştir. Özellikle günümüzün en çok ihtiyaç duyulan malzemelerine yönelik çözümler gerçekleştirmiş ve uygulamıştır.

UV Baskı Fiyatları

UV baskının yirmi yıldır hayatımızda olmasına rağmen son dönemlerde bu kadar popüler olmasının sebebi, artık daha düşük maliyetlerle UV baskı yapılıyor olmasıdır. UV baskı fiyatlarını etkileyen pek çok unsur bulunur. Bu unsurlar sebebiyle baskı fiyatlarında artış görülmesi son derece doğaldır. Bu unsurlar şunlardır:

 1. Malzemenin türü
 2. Malzemenin ebadı
 3. Malzemenin metrajı
 4. Baskı yapılacak ürünün adedi

UV Baskı Makinesi Nedir?

UV baskı Hizmetleri

UV baskı işlemleri, ultraviyole baskı makinelerinde gerçekleştirilir. Bu makinelerde, LED ışık ya da cıva/kuvartz kullanılır ve UV baskı makinelerinde özel boyaların baskı esnasında bu malzemeler tarafından kurutulması sağlanır. Bu özellik diğer baskı makinelerinde bulunmaz. Bu sebeple de geleneksel baskı yöntemiyle elde edilen ürünlerin kurutulma işlemi ayrı olarak yapılır. Diğer baskı türlerinden sonra ürünler bekletilir ve sıcaklık yardımıyla baskının kuruması sağlanır. Fakat UV baskı makineleri sahip olduğu LED ışıklar sayesinde kurutma işlevini anında gerçekleştirir. Bu, UV baskı makinesinin diğer baskı makineleriyle arasındaki en büyük farklılıktır.

UV Baskı Makinesi Fiyatları

UV baskıların kullanım alanları arttıkça bu baskı türü için olan baskı makinelerinin de özellikleri ve piyasadaki UV makine sayısı artmaya başladı. Baskı makinelerindeki özellikler değiştikçe fiyatın da değişmesi doğaldır. UV makinelerde baskı alanı önemli bir özelliktir. Adından da anlaşıldığı üzere bu terim, makinenin baskı yapabileceği alanı belirtir. Dolayısıyla baskı alanının yüksek olduğu UV baskı makinelerinde fiyatın biraz daha yüksek olması beklenir. Çeşitli özellikler arasından baskı ürünlerinizi ve de bütçenizi göz önüne alarak kendi kriterlerinize uygun bir UV bası makinesi bulmanız oldukça kolaydır.

Sağladığı onlarca avantaj sebebiyle UV baskı tekniği, baskı sektöründe son yılların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Fotoğraf kalitesine en yakın deneyimi sunarak istenilen renklerin en iyi şekilde ürüne geçmesini sağlar. Böylece geniş renk skalası sayesinde daha canlı baskılar elde edilir. Güneş ve su gibi dış etkenlere de dayanıklı olması sebebiyle uzun yıllar kullanılabilir bir ürün ortaya çıkar. UV baskı sayesinde kısa sürede hem uzun ömürlü hem de kaliteli bir baskı işlemi gerçekleştirmek mümkün hale gelir. Bu da daha az masrafla daha kaliteli ve kullanım süresi uzun ürünler ortaya koymayı sağlar.

Çerçevesiz Işıklı Tekstil Kasa Profilli Reklam Panoları

Boran Reklam, günümüzün en teknolojik baskı çözümlerini müşterilerine büyük bir özveriyle sunmaktadır. Sunduğu bütün hizmetler gibi tekstil kasa profilleri ile yapılan çerçevesiz ışıklı baskı tekniği sayesinde işletmelere en uygun çözümü en uygun fiyata gerçekleştirmektedir.

nike teskstil lightbox

Işık geçirgenliği üst seviye olan ve tekstil kasa profiller ile çerçevesiz halde oluşturulan ışıklı tanıtım panoları, bugün birçok mağazanın vazgeçilmezleri arasındadır. Özellikle çerçevesiz oluşu ve müşterinin beğenisini cezbedecek bir reklam görseli olması sebebiyle özellikle giyim ve ayakkabı sektöründe çokça kullanılmaktadır. Boran Reklam, en uygun fiyatlı tekstil kasa profilli çerçevesiz ışıklı reklam panoları ile klasikleşmiş ağır ve hantal panolardan çok daha fazlasını müşterilerine sunmaktadır.

Boran Reklam dijital baskı fiyatları konusunda günümüzün en uygun fiyatlama pratiğine sahip firmalarından birisidir. Dijital baskı fiyatları ve ürünlerimizin özellikleri hakkında daha fazla bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin!

İLETİŞİM

HEMEN ARAYIN

0216 383 44 02-03 numaralı telefonlarımızdan hafta içi 08:00-18:00 saatleri arası bize ulaşabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve farklı materyaller üzerine baskı örnekleri görmek için uv baskı merkezimize bekleriz.

Faaliyetine 1994 yılında başlayan Boran Reklam, 20 yılı aşan süreçte reklam sektörünün öncü firmalarından biri haline geldi. Firmamız modern makine parkuruyla yurt içi ve yurt dışı kurumsal müşterilere açık hava reklamcılığı, dijital baskı, uv baskı, tabela, hareketli reklam sistemleri, araç giydirme dahil birçok hizmet veriyor.

BORAN REKLAM HİZMETLERİ

Adres : Şeyhli Mh. Kuruçeşme Sk. No.3 Pendik / İSTANBUL

Tel : 0216 383 44 02

Faks : 0216 383 44 03

İLETİŞİM